Hakkımızda

Aktif Yayınevi, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK)’nın Doçentlik Başvuru Şartları’nda belirttiği tanımda tanınmış/bilinen Uluslararası Yayınevi olup, en az beş yıldır uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar dünyanın tanınmış/bilinen üniversitelerinin kataloglarında yer alan ve aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayınlamış olan yayınevi statüsündedir. Aktif Yayınevi, Aralık 2020 yılından itibaren faaliyetlerini bu tanım kapsamında sürdürmektedir.

1997 yılında yayın hayatına başlayan ve düzenli yayın yapan, Aralık 2020 yılından itibaren de faaliyetlerine ‘Uluslararası Yayınevi’ statüsünde devam eden Aktif Yayınevi, kuruluşundan bu yana 2023 yılı Aralık ayına kadar geçen sürede toplam 339 kitap yayımlamış ve bu kitapların 56 adedi yurtdışında bulunan kütüphanelerde kataloglanmıştır. Türkçe dili dışında yayınlanmış 29 adet yayını bulunan Aktif Yayınevi, 17 Ocak 2020 tarihinde 31011 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan değişikliklerle birlikte Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği’ne göre Tanınmış Uluslararası Yayınevi niteliğine haizdir.

Aktif Yayınevi, 2013 yılından bu yana ‘Uluslararası Yayınevi’ statüsünde faaliyet gösteren İdeal Kültür Yayıncılık ve veritabanı İdealonline ile aynı çatı altında yer almaktadır.

İdeal Kültür Yayıncılık, yayın hayatının dışında kuruluşundan bu yana üniversitelerin, kolejlerin, kütüphanelerin, belediye bilgi evlerinin diğer kamu ve özel kuruluşların kitap ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet de vermektedir. Bu doğrultuda yayınevleri, dağıtımcılar, enstitüler ve dernekler ile yapmış olduğu iş ortaklıklarıyla mevcut kütüphanelerin geliştirilmesi ya da yeni kütüphanelerin kurulumu çalışmalarında müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı hedeflemiştir. A’dan Z’ye kütüphane ya da bilgi evi kurulumu hizmetlerinin yanında kütüphanelerin ihtiyaç duyduğu LC ve Dewey kataloglama hizmeti vermekte ve dergi aboneliği hizmeti ile üniversiteler, kolejler vb. kurumlar abone oldukları dergilerin yeni sayılarını hızlı ve düzenli bir şekilde temin etmektedirler.

Firma bünyesinde yer alan “İdealonline” veritabanı markası araştırmacıların Türkiye’de yayımlanmakta olan her türlü bilgi kaynaklarına hızlı, kolay ve zamandan bağımsız bir şekilde erişebilmelerini ve eriştikleri bilgilerden etkili bir şekilde yararlanabilmelerini sağlayacak veri tabanları oluşturmaktadır.

Uluslararası Yayınevi Belgeleri